Jdi na obsah Jdi na menu
 


CNI

20. 9. 2009

CNI

 

  V chovatelských databázích se setkáváme s výsledky  vyšetření na CNI. Co tato zkratka znamená?

CNI neboli chronické selhávání ledvin je choroba, při které dochází k  pomalému poškození tkáně ledvin a s tím spojenému pozvolnému omezování jejich činnosti. Úlohou ledvin je čistit krev od jedů a odpadních produktů látkové výměny, vylučování přebytečné vody, regulace vodního hospodaření, hospodaření se stopovými prvky a minerálními látkami, mimo jiné s fosfátem. Ledviny se podílejí na  regulaci krevního tlaku a jsou také důležitým orgánem vylučujícím hormony. Velmi důležitý je erytropoetin. Důsledek poškození ledvin je fatální. Protože zdravá tkáň musí nahradit  tkáň zničenou, dochází k přetěžování zbylé zdravé tkáně a v jejím důsledku k ještě většímu poškození. Vzniká tak začarovaný kruh.

Veterinární lékaři a vědci uvádějí, že CIN trpí zhruba 10% koček starších 7 let a je jednou  z nejčastějších příčin úmrtí u koček. Zničená ledvinová tkáň nemá schopnost regenerace.

CNI může mít mnoho příčin. Patří mezi ně dědičné choroby, infekční onemocnění, např. FIP, záněty ledvin, ledvinové kameny, vysoký krevní tlak, zhoubné nádory atd.

 

Diagnóza

  K prvním symptomům patří velká žízeň, zvýšené vylučování moči, úbytek aktivity, zvýšená potřeba spánku, proměnlivá chuť k jídlu , zvracení a ztráta hmotnosti. Tyto problémy se mohou objevovat společně nebo samostatně. Mohou se objevovat i další důsledky CNI: uremie( otrava organismu močovinovými produkty), přebytek fosfátu v organismu a v jeho důsledku sekundární hyperparathyroidismus, zvápenatění orgánů a krevních cév, vysoký krevní tlak, chudokrevnost, odvápnění kostí a s ním spojené riziko zlomenin, nebezpečí odvodnění, infekce močových cest , nechutenství a hubnutí. Jakmile se objeví některý z ětchto příznaků, bývá již onemocnění většinou dosti rozvinuto.

Před tím, než dojde k manifestaci těchto příznaků, objeví se změny v hodnotách moči a krve. Moč koček s onemocněním ledvin je rozředěná. Často se v ní nacházejí bílkoviny  a bývají změněny i další hodnoty. V krvi je zvýšené množství keratininu a močoviny, což jsou odpadní produkty látkové výměny. Množství keratininu v moči slouží veterinárním lékařum jako měřítko ke klasifikaci různých stádií CIN.

Hlavním cílem léčby je snížení obsahu fosfátu v organismu. Děje se tak dvěmi cestami: jednou z nich je  snížení přísunu fosforu v potravě, které prokazatelně zvyšuje délku života a kvalitu života. Nové studie ukazují, že snížení obsahu proteinů nemá na ledviny žádný ochranný efekt.

Druhou cestou jsou látky schopné vázat nadbytečné fosfáty. Je do nich vkládána velká naděje. Tyto látky umožní navázání přebytečných fosfátů a jejich vyloučení stolicí. Fosfáty jsou tedy odváděny z těla, aniž by mohly způsobit škodu. V časných stádiích CNI může stačit nabídnout přípravek vázající fosfát společně s krmivem, v rozvinutějších formách je vhodné podávání diety spolu s přípravky vázajícími fosfát.

Německý časopis  Katzen extra 3/2009 přináší zprávu o novém přípravku Renalzin , který váže fosfát a podstatně zlepšuje kvalitu života zvířat a jejich vyhlídky na přežívání.