Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stařecká demence u koček

20. 9. 2009

Stařecká demence u koček

Zvířata stárnou stejně jako lidé. S lepším krmivem, veterinární péčí a veskrze opečovávaným životem se i kočky dožívají vyššího věku, než jejich příbuzné žijící na venkovských dvorech. Tento jev s sebou však nenese jen pozitivní věci. S přibývajícím věkem se mnohdy objevují také zdravotní problémy. Horší se zrak a sluch, někdy se může objevit cukrovka, vysoký krevní tlak nebo problémy se štítnou žlázou či demence.

S probléme stařecké demence se setkáváme i u dalších domácích zvířat, například u psů. Vědci uvádějí, že příčinou je zejména poškození buněk volnými radikály. Ty jsou jednak produkovány vlastním tělesným metabolismem, jednak se do těla dostávají jako škodliviny z vnějšího prostředí. Škodlivé může například být i UV záření.

  V prosinci 2006  prokázali vědci z Univerzity v Edinburghu u koček s neurologickými obtížemi přítomnost beta- amyloidu, stejné bílkoviny jaká se vyskytuje u lidí s Alzheimerovou chorobou. Tato bílkovina ruší přenos signálů v mozku. Stařecká demence je pro kočky, stejně jako pro lidi, nezvratný proces, který však lze za pomoci léků, doplňků stravy a správnou péčí  zpomalit.  Čím dříve se kočka dostane do péče veterinárního lékaře, tím má větší šance na kvalitní život.

  Stařecká demence u koček se projevuje následujícími symptomy:

  • noční naříkání, které může přecházet i do naříkání přes den
  • nečistotnost
  • dezorientace a zmatenost
  • bezcílné přecházení
  • ztráta pojmu o čase a prostoru.
  • poškozená komunikace postiženého zvířete s dalšími kočkami, pokud žijí v jedné domácnosti

  Velmi mnoho starých koček může trpět bolestmi kloubů, zubů – a některé kočky je na sobě nedávají téměř znát. Odstranění těchto bolestí může kočce velmi ulehčit a zlepšit její psychický stav.

  Samozřejmě že nutné také je, aby stará kočka byla obklopena láskyplným a chápajícím prostředím. Na místě je zejména trpělivost a přiměřenost aktivit, které jí nabízíme. Rozhodně je však třeba trénovat mozek, nabízet kočce nápady na hru, které však zároveň nevyčerpávají organismus kočičího seniora. Stará kočka potřebuje mnoho odpočinku a spánku. Velmi důležité je, aby se kočka mohla spolehnout na svůj denní program. Stejně jako starší lidé, i kočka lpí na zaběhnutém denním programu a jeho změny ji často mohou vykolejit z psychické rovnováhy a způsobit dezorientaci.

  Pochopitelně je nutno pamatovat i na ulehčení pohybu: vysoké toalety nahradíme nízkými, škrabadla by neměla být příliš vysoká, ale bezpečně ukotvená a nižší, aby na ně dokázalo vylézt i starší zvíře. Důležitý výběr krmiva. Výrobci krmiv renomovaných značek již nabízejí dostatečně pestrou škálu, ze které si lze vybrat.

  Stáří je součástí života a je na chovatelích a majitelích koček, aby jim je dokázali ulehčit, jak je to možné.

 

zpracováno za základě zahraničních materiálů a zkušeností chovatelů